Pracujete s našimi značkami? Přidejte se do unikátní mapy RUSCONA salonů a získejte nové klienty. PROHLÍDKA A REGISTRACE ZDE.

Velký nehtařský slovník #1: Manikúrní přístroje a pomůcky

Stejně jako jiné obory má i ten nehtařský zásobu slov a výrazů, ve kterých může nejen nováček, ale i mírně pokročilý tápat. Dali jsme dohromady ty nejčastější a objasnili jejich význam. Jsou pro vás nějaké novinkou?

 

Jako tým profesionálů na nehtovou modeláž a nehtový design nás už jen málo co z oboru zaskočí. Nejen na našich školeních se však setkáváme se začátečníky a laiky, které zkrášlování nehtů baví, nicméně je pro ně velmi nové a spoustu odborných či slangových výrazů neznají. S tímto slovníkem, doufáme, jim i vám bude svět nehtového designu zase o něco blíž. Jako první začneme s orientací v manikúrních pomůckách a přístrojích.

Přístroje pro nehtovou modeláž

Lampy

 • LED lampa - nezbytná pomůcka pro vytvrzení LED gelů a gel laků. Tyto lampy jsou vybaveny LED diodami, materiál vytvrzují obvykle 30 - 60 vteřin a mají dlouhou životnost. Jakmile se však diody opotřebují – slábnou – není možné je vyměnit za nové. Musíte si pořídit rovnou novou lampu.
 • Trouba - slangový výraz odkazující k UV, LED nebo UV/LED lampě. Společně s ním se často pro vytvrzení gelu nebo gel laku v lampě využívá úsměvný pojem „zapéct nehty v troubě”.
 • UV lampa - obdobně jako u LED lampy jde o nezbytnou pomůcku pro polymerizaci UV gelů nebo gel laků. Na rozdíl od LED lampy využívá UV lampa zářivky, které je možné po opotřebování vyměnit za nové a lampu využívat dál. V současnosti se od UV lamp nicméně ustupuje a nahrazují je kombinované UV/LED lampy.
 • UV/LED lampa - nezbytný přístroj poskytující žádanou kombinaci UV a LED záření. Má dlouhou svítivost, dokáže vytvrdit veškeré UV i LED materiály, a to v krátkém čase.

Brusky a příslušenství

 • Bruska – výraz, kterého se mnoho laiků může zaleknout, protože se jej spojí s průmyslem a stavebnictvím. Bruska na nehtovou modeláž je však šikovný přístroj menších rozměrů, bez kterého se dnes už každá nehtová designérka jen těžko obejde. S využitím vhodných nástavců a frézek je možné za pomocí brusky upravovat přírodní nehet, stejně jako odstraňovat z nehtu materiál a upravovat tvar modeláže.
 • Diamant – souhlasíme s textem písně Marylin Monroe, kde zní, že „Diamonds are a girl's best friend“. Označení „diamant“ patří frézkám, které mají hroty pokryty drobnými diamantovými částečkami. Jsou tak velmi odolné a podle zvolené hrubosti skvělé k odstraňování náročných materiálů i jemné kutikuly.
 • Kulička – je označení pro jednu z nejčastěji používaných frézek. Má tvar kuličky v různých velikostech i hrubostech a využívá se nejčastěji na úpravu přírodního nehtu a okolí nehtové kůžičky – kutikuly.
 • Oliva – anglicky „olive“ je kuželovitá frézka tvarem blízká „plamínku“. Patří mezi nástavce, které se využívají k úpravě nehtové kůžičky, jejího okolí a přírodního nehtu.
 • Plamínek – anglicky „flame“ - druh frézky válečkovitého tvaru se zakončením do špičky. Tvarem vzdáleně připomínáí ostrou kapku nebo ohnivý plamínek. Obdobně jako kulička se i plamínek využívá k úpravě přírodního nehtu a kutikuly. 
 • Tvrdokov – je materiál označující karbidovou slitinu. Velmi odolný kov, ze kterého se vyrábí brusné frézky. Karbidové frézky se pro svoji odolnost využívají k odstraňování starého gelu, akrylu i jiných materiálů.

Ostatní

 • Odsávačka prachu - jak název napovídá, jedná se o přístroj, který pomáhá při pilování nehtů stahovat z okolí prach poletující ve vzduchu. Zabraňuje tak jeho vniknutí do úst, nosu nebo očí a předchází podráždění sliznic a orgánů.

Manikúrní a ostatní pomůcky

Manikúrní nástroje

 • Exkavátor - manikúrní pomůcka využívaná především při úpravě a odstraňování nehtové kůžičky.
 • Gilotina - ve světě nehtové modeláže se gilotina nepoužívá ke stínání hlav, ale k pohodlnému zkracování nehtových tipů. Práce s ní je bezpečná, rychlá a jednoduchá.
 • Nástroje pro pinčování pinčovací pinzeta, svorka, trubička nebo klip patří do skupiny specifických manikúrních pomůcek, které se používají při „pinčování“. Stlačují se s nimi strany nehtu při modeláži a pomáhají tak vytvořit žádaný dokonalý oblouček. Pinčování se obvykle provádí u delších nehtů.
 • Pusher – neboli zatlačovač, odvozen od anglického slova „push“, tedy tlačit. Jde o nástroj, který slouží k úpravě netové kůžičky. Tvarem může vzdáleně připomínat malou lžíci na obuv nebo lopatku.
 • Staleks - prestižní značka kvalitních manikúrních pomůcek od nůžek přes štipky až po pushery. Je oblíbená především u profesionálů pro svoji vysokou kvalitu i výdrž, ale plně ji docení i běžný uživatel.
 • Štipky – druh manikúrních kleštiček. Slouží k nejrůznějším manikúrním i pedikúrním úpravám.

Pomocníci v modeláži

 • Buničina - neboli buničitá vata se vám bude hodit při stírání výpotku, odmašťování nehtu, ale i k odstraňování gel laku. Využívá se namísto klasické vaty, protože je celistvá, nezanechává na nehtu vatová vlákna a nepráší.
 • Nehtový tip - tipy slouží k rychlému a pohodlnému prodloužení nehtového lůžka při modeláži. Na připravené nehtové lůžko se lepí pomocí speciálního lepidla. V případě, že chcete nehet prodloužit, ale nechcete využít nehtové tipy, můžete modelovat na nehtovou šablonu.
 • Olejíček - s výživným nehtovým olejíčkem se můžete setkat i mimo otázku nehtové modeláže. Slouží k hydrataci a výživě nehtové kůžičky a nehtového lůžka. Je zvykem ho aplikovat vmasírováním do konečků prstů po dokončení modeláže.
 • Šablona - specifická pomůcka využívaná při prodloužení nehtového lůžka v rámci modeláže. V případě, že chcete nehet prodloužit, ale netroufáte si nebo nechcete využít nehtovou šablonu, můžete modelovat na nehtové tipy.
 • Zebra - slangový výraz pro druh pilníků na nehty s typickým vzorem připomínajícím pruhování srsti zeber.

Různé

 • Dotting pen – neboli také zdobicí pero či zdobicí sonda - je manikúrní pomůcka připomínající tužku, obvykle na obou stranách vybavena aplikátorem ve tvaru kuličky. Složí pro precizní zdobení a nail art.
 • Lízátko - slangový výraz pro vzorový plastový tip využívaný k prezentaci odstínu gelu nebo gel laku.
 • P.shine - značka produktů pocházející z Japonska vytvořena pro úpravu, péči a výživu přírodních nehtů.
 • Sluníčko - popřípadě „květina” - stejně jako u „lízátka” jde o slangový výraz pro vzorník plastových tipů, který se využívá k prezentaci odstínu gelů nebo gel laků. Tvarem připomíná slunce s tipy místo paprsků, popřípadě květinu plnou okvětních lístků. Pro tuto podobnost získaly vzorníky svůj název.

Doufáme, že jste v naší první stránce z Velkého nehtařského slovníku našli, co jste hledali. A pokud ne, nebojte se nám napsat na mail info@ruscona.cz, rádi vám poradíme.

Už teď se můžete těšit na druhý díl Velkého nehtařského slovníku. Ten se totiž bude věnovat výrazům týkajících se nehtové modeláže a úpravy nehtů, kolem kterých je vždy nespočet otázek. Prozatím se však loučíme.

Created by Shoptak.cz

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení