Pracujete s našimi značkami? Přidejte se do unikátní mapy RUSCONA salonů a získejte nové klienty. PROHLÍDKA A REGISTRACE ZDE.

Velký nehtařský slovník #3: Produkty pro nehtovou modeláž

Třetí díl nehtařského slovníku ocení spíš úplní začátečníci. Zajímáte se o úpravu nehtů a nemáte tak úplně jasno, který materiál bude vhodný právě pro vás a jakou pomocnou tekutinu kdy použít? Čtěte dál a získáte odpověď!

Po letech praxe už je pro nás nehtová modeláž a vše kolem ní jako přirozená součást života. Stále ale dobře víme, že každý někde začínal a i základní termíny pro nás kdysi byly velkou neznámou.

V minulých dílech už jsme vás seznámili s manikúrními přístroji a pomůckami i technikami nehtové modeláže. Nyní si společně uděláme jasno v základních materiálech, pomocných tekutinách využívaných při profesionální úpravě nehtů a dalších termínech, které s nimi souvisí.

Stavba nehtu

Základní termíny

ruscona_art_06Base - česky „báze“ nebo také „podklad“. Jedná se o označení první, základní - podkladové - vrstvy materiálu použité při úpravě nehtů. Podkladové gely či gel laky mají za cíl perfektně přilnout k připravenému přírodnímu nehtu a zajistit tak kvalitní základ pro odolnou manikúru s dlouhou životností.

Finish - nebo také často „top“ či „top coat” je termín pro poslední – závěrečnou – vrstvu materiálu v rámci úpravy nehtů. Zpravidla se jedná o různé průhledné lesky, které manikúru fixují, zvyšují její odolnost proti poškození a dodávají jí krásný lesk. Do této kategorie spadají například naše ukončovací gely.

Stavební gel – známý i pod termíny modelážní, modelační nebo modelovací gel. Jak název napovídá, v modeláži nehtů hrají tyto gely hlavní roli. Tvoří se s nimi umělý nehet, jsou vhodné k prodlužování nehtů a dle druhu se mohou řadit do jednofázového nebo třífázového systému modeláže. Více o této problematice se dozvíte v článku Nedělejte kompromisy - vyberte si systém modeláže nehtů, který vám sedne.

 

Základní materiály pro stavbu a prodloužení nehtu

Akryl – akrylová modeláž, na rozdíl od gelové, nepotřebuje k vytvrzení UV/LED lampu. Akryl vzniká spojením akrylového pudru a speciální tekutiny – liquidu neboli tvrdidla. Ty společně ve správném poměru vytváří jakousi akrylovou „pastu“, se kterou nehtový designér modeluje umělý nehet. Akryl tvrdne samovolně na vzduchu a jeho aplikaci provází specifická nepříliš příjemná vůně tvrdidla.

Akrylový pudr – sypký prášek, který společně s tvrdidlem tvoří hlavní složky akrylové modeláže.

Kamuflážní gel - modeláž s kamuflážními gely napodobuje vzhled přírodního nehtu. Krycí neboli cover gely, jak se jim také říká, se vyrábí v různých odstínech pleťových barev a využívají nejčastěji u francouzské manikúry nebo oblíbeného babyboomeru.

UV/LED gely – asi nejoblíbenější materiál využívaný k modeláži a úpravě nehtů vůbec. Je dostatečně pevný a zároveň i pružný. Pro vytvrzení UV/LED gelu je nutné využít UV/LED lampuDříve byly na trhu nabízeny UV gely a LED gely zvlášť, pro jejich vytvrzení pak byla potřeba příslušná UV nebo LED lampa. Nyní se stále častěji můžete setkat s univerzálním UV/LED provedením.

Různé materiály pro nehtovou modeláž značky Ruscona.

Hybridní materiály pro stavbu a prodloužení nehtu

Akrygel – akrygel je kombinace akrylového prachu a gelu. Výsledný materiál je velmi pevný a má dobrou přilnavost, proto se hodí i na problémové nehty. Oproti čistému akrylu si ale zachovává i část pružnosti z gelu. Vytvrzuje se v UV/LED lampě.

Polyakryl gel – spojení nejlepších vlastností akrylové modeláže a UV gelů. Na rozdíl od akrygelu není Polyakryl gel pouze mixem dvou materiálů. Jedná se o unikátně vyvinutý produkt na jejich základě. Naše řada Polyakryl gelu Luxi se chlubí vysokou přilnavostí, pružností i odolností materiálu, který se zároveň velmi dobře piluje. Díky unikátní konzistenci je s Polyakryl gely příjemná manipulace a práci s nimi si lehce osvojí i začátečnice.

Polygel – podobně jako Polyakryl gel, i polygel spojuje to nejlepší z akrylu a UV gelů. V závislosti na konkrétním výrobci a značce pak obvykle nabízí i podobné vlastnosti jako náš Polyakryl gel. Rozdíl je ten, že zatímco Polyakryl gel je postaven převážně na akrylovém základu, polygel na nehty je postaven na základu gelovém.

martin-pitonak_20200510_05

Polyakryl gely z řady Luxi.

 

.
.
.
.

Zdobení a úprava nehtu

Základní materiály pro úpravu a zdobení nehtů

Barevné UV/LED gely – na trhu existují stovky různých barevných variant UV gelů, kdy některé jsou jednobarevné, bez efektu a jiné mohou mít specifický vzhled, jako gely glitrové, fosforeskující, metalické aj.

Gel lak – někdy psáno i jako gel-lak nebo gellak. Standardními gel laky není možné modelovat ani prodlužovat přírodní nehet. Barevné gel laky se mohou použít i ke zdobení gelové modeláže, ale je s nimi možné provést kompletní úpravu přírodních nehtů. Výdrž gel laku se pohybuje okolo 3-4 týdnů.

Shellac – česky „šelak“, je termín, který ve světě úpravy nehtů označuje speciální laky s vlastnostmi podobné jednofázovým gel lakům (také známým jako „one step”). Nanáší se stejným způsobem jako obyčejné laky na nehty, ale k jejich vytvrzení se využívá UV/LED lampa. Přírodní nehty zpevní, jsou nenáročné na odstranění a jejich výdrž je cca 14 dní.  

Zdobicí gel - jakýkoliv gel označený jako „zdobicí” je určen k nail artu, zdobení a ozvláštnění manikúry. Zdobicí gely mohou mít specifickou konzistenci, vzhled či vlastnosti v závislosti na konkrétním účelu a slibovaném efektu.

gel laky

Gel laky značky Ruscona.

Materiály využívané k zdobení nehtů

Art Gel a Art Gel+ – dvě řady vysoce kvalitních, silně pigmentovaných zdobicích gelů určených k tvorbě jemných malovaných vzorů. Obě řady jsme vám již představili ve článku Art gel – okouzlující změní v každém tahu. Zjistěte, co vše umí.

Cat Eye – označení pro speciální magnetické gely, gel laky či zdobení. Takzvaný „efekt kočičích očí“ se vytváří za pomoci speciálního magnetu, který ovlivňuje seskupení jemného kovového prachu obsaženého v produktech s Cat Eye efektem. Toto video vám představí, jak vypadají naše Cat Eye gel laky v praxi. Vsadíme se, že si je hned zamilujete.

French gely – neboli gely na francouzskou manikúru – jsou vysoce pigmentované UV gely v bílých odstínech, speciálně vyvinuté pro tvorbu oblíbené „francie“ nebo babyboomeru.

Glass gel laky – unikátní, částečně transparentní řada gel laků, která efektem připomíná vzhled barevného skla. Více o možnostech využití se dozvíte v popisku produktu našich Glass gel laků.

Plastelin gely – naše řada 3D gelů, se kterou díky husté pastové konzistenci vytvoříte trojrozměrné ozdoby jako například drobné lístky, růžičky nebo jiné kvítky. 

Spider gel – zdobicí gel specifické konzistence, která připomíná táhnoucí se žvýkačku. Při manipulaci vytváří tenká gelová vlákna, která dovolují nail artistce vytvářet na nehtu během vteřin dokonale tenké linky či různé ornamenty. 

Termo – taktéž anglicky „thermo”, je označení materiálu a zdobení reagujícího na teplo. Termo gely či gel laky tedy dokáží měnit barvu na základě změny okolní teploty.

cat eye

Ukázka odstínů gel laků Ruscona z řady Cat Eye.

Pomocné tekutiny

Tekutiny pro odstranění materiálu z nehtů

Aceton – je rozpouštědlo, které dokáže účinně pomoci s odstraněním laku nebo gel laku. Je nutné brát v potaz, že aceton nehtovou ploténku i okolní kůži velmi vysušuje, proto – pokud jej využíváte – nezapomeňte nehty vždy následně ošetřit vyživujícím olejíčkem.

Remover – náš Remover je určen k rozpuštění a odstranění RUSCONA gel laků. Pokud vás zajímá, jak bezpečně gel lak z nehtů za pomoci Removeru odstranit, podívejte se do naší Poradny

Přípravné tekutiny

Cleaner - čistí a odmašťuje nehty, proto se využívá při předběžné úpravě nehtů před začátkem nehtové modeláže. Cleaner také slouží k odstranění lepkavého výpotku, který na nehtech kondenzuje při polymerizaci.

Cuticle Remover – česky „odstraňovač nehtové kůžičky“ slouží ke změkčení kůžičky v okolí nehtového lůžka. Tu je poté možné lehce odstranit s pomocí pusheru a manikúrních štípek. Cuticle Remover se tedy často využívá v rámci předběžné úpravy nehtů před modeláží, nikdy však pokud provádíte přístrojovou manikúru.

Nail Prep – je přípravná tekutina, která dehydruje a odmašťuje nehtovou ploténku, čímž pomáhá zvýšit přilnavost materiálu k přírodnímu nehtu.

Primer - se nanáší v tenké vrstvě na čistý, odmaštěný nehet před začátkem modeláže. Zanechává po sobě lepkavý povlak podobný výpotku, který pomáhá materiálu lépe přilnout k nehtové ploténce. Setkat se můžete s kyselou a Acid Free variantou Primeru. Každá má svá specifika využití, více se proto dozvíte v popisku každého z produktů.

Pokud jste nenašli, co jste hledali, můžete se podívat do předchozích dílů Velkého nehtařského slovníku, my však doufáme, že vám tento díl pomohl se v světě nehtových designérů zorientovat a máte jasný přehled, co je co.

Pokud v něčem tápete, nebojte se nás zeptat na Facebooku nebo Instagramu. Vždy vám rádi poradíme!

Bez názvu-6

Created by Shoptak.cz